Ri̇bon Nedi̇r ?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
9 Aralık 2021, Perşembe
Ribon nedir ?
Ribon nedir ?

RİBONLAR:

Ribon Termal Transfer baskı yönteminde kullanılan, Rulo halindeki şerit filmlerdir. Bir yüzeyinde belirli ısıda eriyen mürekkep ( model ve özelliğine bağlı oranda reçine ve balmumu) bulunur, diğer yüzeyinde ise koruyucu ve taşıyıcı katman vardır.Termal transfer ribon üç katmandan oluşur. Ribonun orta kısmında film tabakası, bu tabakanın bir tarafında ısıyla sıvılaşan mürekkep, diğer tarafında da koruyucu tabaka bulunur.

 

RESİN RİBONLAR:

Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax resin e göre daha pahalıdır. Resin ribonlar en dayanıklı ribon  çeşididir.Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır.Resin ribonla polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Resin ( reçine ) oranı  %98 ve wax (balmumu ) oranı  %2dir. Silvermat , Whitemat,Glosswhite, Japon Akmaz ve PP etiket çeşitlerinde resin ribon ile sorunsuz net baskılar alınmaktadır....

 

WAX RESİN RİBON:

Wax Resin ribon,wax ile resin ribon karışımıyla oluşturulan  ribon çeşididir.. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır.Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Near Edge (Eğimli Kafa) gibi.Piyasada kullanılan ribonların %1′ lik kısmını ancak oluşturan wax resin ribonlar, belli  ölçülerde üretilebilmektedir.

 

WAX RİBONLAR:

Wax Ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribbonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribbon çeşididir. 
Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.Genel amaçlı etiketlemede, raf ve kutu etiketlemede, tekstil ürünlerini etiketleme gibi kullanım alanı bulunmaktadır. 
Çabuk eridiğinden dolayı düşük ısıda baskı alınır. Alkol testi yapıldığında bu teste resin ribon kadar dayanıklılık göstermemektedir.Wax Ribon ile Kuşe,Wellium,Floresan,gibi kağıt bazlı tüm etiketlere baskı alabilirsiniz.

 

Etiketler
ribonlar
resin ribon
wax riboni
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın